Test ručného skenera: Bude lepší ako OCR?

Záber z filmu Číslo 5 žije (1986)

Prepisovanie textov býva dosť otravné. Najmä ak ste sa nikdy neučili strojopis. Po rokoch za klávesnicou síce píšem dosť rýchlo, ale tie preklepy… Preto ma vždy zaujímalo, ako by sa dala rýchlosť a presnosť prepisovania nejako zefektívniť.

Šok č. 1: Nečakaná pomôcka

Nedávno mi zazvonil telefón: „Dobrý deň pán Murár, tu FMK. Zastavte sa podpísať nejaké protokoly. A takisto mám pre vás elektronické pero.“ V rámci jedného projektu totiž fakulta kúpila niekoľko textových skenerov C-Pen 3.5. Keďže som spoluriešiteľ, jeden sa mi ušiel. Bol som však dosť skeptický. Načo mi bude ručný skener textu, keď cez si stránku s textom môžem odfotiť?! Aj tak to budem musieť prehnať cez nejaké OCR a lepšie ako FineReader (v kombinácii s foťákom v mobile som ho používal asi dva roky) to určite nebude. No povedal som si, že tomu dám šancu. Prinajhoršom skener vrátim, nech ho dajú kolegovi, ktorý to ocení viac

Šok č. 2: Android skener

,Logo Androidu na škatuli od skenera a nikde žiadny Win či Mac – to je čo za blbosť?! Predsa nebudem skenovať text do mobilu! A bluetooth – to ešte dnes niekto používa?!‘ Zakrátko sa to vysvetlilo. V skutočnosti išlo iba o marketingový ťah – lákadlo v podobe podpory mobilných zariadení. V škatuli bol normálne pribalený USB kábel. Akurát ovládač som si musel stiahnuť z webu, CD nebolo priložené. No jo – evolúcia.

Rutinná inštalácia zbehla za pár minút. Dosť ma však zmiatlo, že aplikácia sa tvárila iba ako nejaký driver. Nikde ani stopa po OCR softvéri. Dokonca ani vo Worde nepribudla žiadna nová záložka. V duchu Murphyho zákona „Keď zlyhajú všetky možnosti treba pozrieť návod“ som otvoril PDFko s manuálom a začal študovať.

Šok č. 3: OCR bez OCR

Chyba bola práve v tom hľadaní OCR softvéru. Tento skener totiž žiadny OCR softvér nepoužíva. Otvoríte si akýkoľvek textový editor: Word – Notepad – Google Docs…, stlačíte tlačidlo na skeneri a skenujete. Perfektne zvláda aj slovenčinu. Nechápem, ako to funguje, ale je to veľmi pôsobivé.

Šok č. 4:Výborná presnosť

Skúšal som skenovať rôzne veľkosti textu: knihy, časopisy, dokonca aj ťažko čitateľné inzeráty. Väčšinou som zaznamenal iba malé chyby. Občas sa zlievali dvojice písmen: napr. ni do m, li do H. Taktiež som experimentoval s rýchlosťou snímania. Pri expresnom skenovaní (cca 1 riadok / s.) skener niekedy zamenil mäkčene za dĺžne. Ale inak som veľké rozdiely v kvalite skenovania nezaznamenal. Subjektívne mám pocit, že urobil určite menej chýb, ako keby som to prepisoval ja – a za zlomok času.

Cena za komfort

Po rozpačitom zoznamovaní je dnes je už isté, že tohoto pomocníka z ruky tak skoro nepustím. Prepisovanie citácií do vedeckých článkov a štúdií je fakt otročina. A aj keď je FineReader vynikajúci, s C-Pen sa mi pracuje predsa len lepšie. Otázne je, či by som si ho kúpil. 142 € je dosť, ak vezmem do úvahy, že FineReader sa dá zohnať zhruba za tretinu. Na druhej strane, veľa ľudí dnes ochotne zaplatí 200 a viac eur za tablet, aj keď ani  netušia, načo im bude. V prípade textového skenera je účel od začiatku jasný a prínos dosť výrazný. Ľuďom ako ja (pedagógom, študentom, výskumníkom…) ušetrí takýto skener hodiny času. Takže asi áno.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *