10 rokov, 10 webov

Prelom tisícročí bol na webe veľmi dramatický. Niesol sa v znamení nepretržitých inovácií; vo svete vrcholila internetová bublina známa ako „dot-com“. Prvé slovenské webstránky, ktoré vznikli ešte  pionierskych časoch (na Slovensku zhruba 1996 – 1998) sa stihli dostať do povedomia užívateľov (Zoznam, Sme, Azet…). Množstvo nových webstránok vznikalo a ďalšie, dnes už zavedené, ešte ani neexistovali.

Jednou z charakteristických vecí pre toto obdobie je hromadné redizajnovanie. Po dvoch-troch rokoch od spustenia viaceré servery cítia, že je čas na zmenu. Menia svoj dizajn, často i funkčnosť.  A ak náhodou nemenia, usilovne sa na to pripravujú (väčšinou). Dizajnéri sa za pochodu učia ako sa správať k internetovej grafike. Nejeden web z toho obdobia grafickým spracovaním pripomína elektronickú verziu tlačených materiálov. Potrvá ešte niekoľko rokov, než pochopia, že vizuálna stránka webu je niečo celkom iné ako DTP. Upätosť  na DTP sa prejavuje aj inak – firemné webstránky, ak existujú,  sú vnímané prevažne ako elektronická prezentácia, niečo ako onakvejšie letáky. Na väčšiu interakciu s užívateľom si musíme ešte počkať.  Napriek tomu webstránky zo začiatku 21. Storočia začínajú čím ďalej tým viac pripomínať tie dnešné. Začína sa totiž objavovať troj-stĺpcový layout, v niektorých prípadoch dokonca na šírku celej obrazovky. V neposlednom rade tiež badať pozvoľný prerod katalógov webstránok na  portály so širokým spektrom služieb.

Zoznam.sk

Zoznam_2000.png

Prvá stránka slovenského internetu bola v tom čase ešte stále predovšetkým katalógom. Inovovaný dizajn však vytvoril priestor na postupné rozširovanie portfólia služieb. Aktuality v pravom stĺpci a odkazy v spodnej časti webu sú prvými indikátormi prerodu Zoznamu na portál ako ho poznáme dnes. Všimnite si odkaz na SMS bránu. Svojho  času to bol spoľahlivý spôsob na prilákanie návštevníkov. Škoda, že mobilní operátori túto možnosť stopli.

Szm.sk

szm_2000.png

Druhý najpopulárnejší katalóg tej doby, Superzoznam.sk pokračoval v nastolenom prerode katalógu na portál. V porovnaní so Zoznamom bol síce o krok vpred, no stagnoval a o túto výhodu čoskoro prišiel.

Markiza.sk

markiza.png

Web najsledovanejšej slovenskej televízie sledoval ešte trendy z druhej polovice 90. rokov, keď boli intro-stránky pomerne bežné.  Čo ako je vizuálna podoba loga príťažlivá, odzrkadľuje dobu, v ktorej dizajn webu vytvárali ľudia odkojení na Quark-u a PageMaker-i. Trvalo nejaký čas, než grafici prišli na to, ako vytvárať grafiku špeciálne pre prostredie webu.

Pobox.sk, Post.sk

POBOX.png

POST.SK_2000.png

Pravdepodobne najpopulárnejšie slovenské free-mailové servery svojej doby. V roku 2000 mal PoBox za sebou už aj redizajn, v ktorom úvodný prihlasovací formulár nahradila titulka plná informácií. Konkurenčný Post mal ešte dizajn z roku 1998, redizajn ho čakal až o rok.

Sme.sk

SME.png

V časoch, keď pre časť firiem web ešte stále nebol bežný, malo SME.sk pevnú pozíciu na slovenskom internete. Podobne ako Post.sk, aj Sme.sk prežilo rok 2000 v pôvnom dizajne z 90. rokov, jeho nová podoba sa iba pripravovala.

Živé.sk

zive_2000.png

zive_2000_ina.png

Rok 2000 priniesol IT-spravodajskému serveru nový dizajn, ktorým sa vizuálne definitívne posunul do nového tisícročia. V duchu vtedajších trendov rozčlenil priestor na tri stĺpce a začal využívať celú šírku obrazovky.

Slovenská televízia

stv_2000.png

Je zrejmé, že STV nekráčala s dobou ani na internete. Ich web z roku 2000 bol funkčne i vizuálne tri-štyri roky pozadu. Nejde ani tak o logo v strede obrazovky, ako skôr o nadbytok animácií (okrem blikajúcich nápisov NEW sa pohybuje i uvítací text v hornej časti webu) a používanie rámov (frames). Hoci sa ešte tu a tam využívali, už nejaký čas sa vedelo o ich nevýhodách a boli na ústupe.

Všeobecná Úverová Banka

vub_2000.png

vub_2000b.png

Jedna z najväčších slovenských bánk pripravovala v roku 2000 novú verziu svojej webstránky. V tom čase plnila iba informačnú funkciu. Odkaz na internetbanking sa objavil až o dva roky neskôr.

Globtel

globtel_2000.png

Aj populárny mobilný operátor považoval webstránku iba za elektronickú prezentáciu. Jeho webstránka z roku 2000 využívala, rámy (frames), ktoré boli už trochu out.

Weby, na ktoré sme si ešte museli rok počkať:

Martinus.sk, Dunaj.sk, Atlas.sk, Centrum.sk, Cp.sk, atď.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *