7 facebookových hriechov

Foto

Americká psychologička Susan Krauss Whitbourne upozorňuje, že nesprávne používanie sociálnych médií môže riadne ublížiť vám i vašim blízkym. Ste si istí, že sa vás žiadna z týchto hrozieb netýka?

1. Facebooková žiarlivosť

Žiarlivosť 21. storočia prekračuje rámec podozrievania a osobného sledovania partnera. Žiarlivý človek je schopný monitorovať jeho facebookovú (a ďalšiu) aktivitu a hľadať dôkazy domnelého či reálneho flirtovania alebo nevery.

2. Strach z toho, čo nám unikne

Obdoba žiarlivosti, ibaže namiesto konkrétneho človeka, sme posadnutí sledovaním aktivity našich priateľov. Cítime nutkanie čeknúť mobil každých desať minút, len aby nám niečo dôležité neuniklo. Vypnite si notifikácie – aj tie emailové. Budete slobodnejší.

3. Prílišné zachádzanie do detailov

Pochopte, že Facebook je miesto na ľahkú spoločenskú konverzáciu. Keď sa vás niekto spýta ako sa máte, je to zdvorilostná fráza. Nikoho nezaujíma, že práve prežívate náročné obdobie. Osobné veci riešte cez súkromné správy. Alebo si cez nich radšej dohodnite pokec pri kofole.

4. Prílišné zdieľanie

Nezahlcujte priateľom feed publikovaním každej duchaplnosti, ktorá vám napadne. Naozaj stojí za to ju publikovať? Ešte viac sa chráňte publikovania správ o svojich herných úspechoch. Teda, ak ste nepostrehli, že hry sú už out. Tak alebo tak, menej je zaručene viac.

5. Facebooková ľútosť

Premýšľajte čo publikujete, aby ste neskôr neľutovali. Unáhleným statusom môžete niekoho zraniť. Ba ani jeho neskoršie vymazanie nezaručí, že si ho už niekto neprečítal. Trápny status z mladosti vás zasa môže pripraviť o vysnívanú prácu, alebo o šancu zbaliť kočku/chalana, ktorý sa vám páči.

6. Dokazovanie si, že ste in

Snaha dokázať priateľom, že oni sú tí, ktorým niečo uniká, nie vy, je súčasťou širšieho fenoménu zvaného impression management. Čím to je, že vaši priatelia vždy reagujú pohotovejšie ako vy? Čím to je, že ich statusy majú kopu lajkov a vy ste stále na nule? Nenechajte sa vtiahnuť do márnej súťaže o čím väčšiu duchaplnosť.

7. Zanedbávanie kvôli Facebooku

Vyššie uvedené hriechy môžu viesť k tomu, že budete zanedbávať svoje povinnosti. Kým kontrolujete Facebook, vaše vĺčatá a skauti sú akoby bez dozoru. Naozaj im v tom čase nič nehrozí? Nehovoriac o prokrastinovaní. Priznajte sa: koľkokrát ste kvôli tomu prerušili domáce úlohy, ktoré sa tým natiahli na dvojnásobok času?!

Článok pôvodne vyšiel v časopise Médium, leto 2016
Foto (cc): Pixabay


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *