Bez Facebooku žijeme šťastnejšie

Nedávno som natrafil na zaujímavú štúdiu ktorá hovorí, že naša aktivita na Facebooku môže významne ovplyvniť pocit vlastného šťastia.

Sociologička Hui-Tzu Grace Chou z Utah Valley University prišla na zaujímavú vec – čím viac času trávime na Facebooku, tým menej šťastní sa cítime. Ako je to možné? Môžu sa to šťastné statusy všetkých naokolo. Skúste sa pozrieť na statusy svojich priateľov – len zriedka medzi nimi nájdete negatívne správy.

Väčšina z toho, čo ľudia zavesia na Facebook sú optimistické fotky, ktorými sa pred ostatnými de facto chválime – Mám novú robotu, Pozrite ako super bolo na dovolenke, Narodil sa mi syn!… Problém je, že používanie Facebooku otupuje naše kritické myslenie o vlastnom šťastí. Tým, že vidíme vrcholné okamihy cudzích životov, mylne považujeme ľudí okolo nás za oveľa šťastnejších, než sme sami. Neuvedomujeme si, že aj oni majú svoje trápenia a zďaleka nie sú vždy úspešní.

Výskum tiež ukázal, že čím viac času na Facebooku trávime, tým viac sa kvôli takýmto myšlienkami cítime pod psa. Ľudia ktorí boli na Facebooku aspoň 2,5 roka boli preukázateľne nešťastnejší ako ľudia, ktorí profil založili neskôr. Podobne ľudia, ktorí trávili na Facebooku niekoľko hodín týždenne boli preukázateľne menej šťastní ako tí, ktorí sa na ňom objavili len občas.

Blbé čo?! Dlho som si myslel, že moje vedomosti a schopnosť udržať si od vecí odstup ma robia voči rôznym potenciálnym hrozbám imúnnym, no musím priznať, že s podobnými myšlienkami som občas zápasil aj ja. Ale čo s tým?! Takéto závažné zistenie nemôžeme ignorovať.

Prvá možnosť je dosť radikálna – odstrihnúť sa od Facebooku. Dnes je to celkom módne. Osobne si však myslím, že to je len zakrývanie problému. Keď to nebude Facebook, dostane nás nejaká iná služba.

Takže je asi načase zamerať sa na rozvíjanie kritické myslenie. V čase, keď je celý svet skrz-naskrz poprepájaný budeme totiž podobnými hrozbám čeliť asi dosť často. A od všetkých sa odstrihnúť nemôžeme. Napokon, popri všetkých rizikách nám do života prinášajú aj veľmi veľa dobrého – čo si o tom myslíte?!


2 komentáre pri “Bez Facebooku žijeme šťastnejšie

  1. Kazdy like ci vtipne video nam v mozgu vyplavi iste mnozstvo dopaminu. Presne ako pri drogach.. na tento stimul vznika zavislost. Spustace dopaminovych signalov v realnom svete su stale slabnu. Najhorsie je neustale cekovanie telefonu, v spolocnosti ci uz je to fb, twitter, IG… prestavame sa socializovat. Idealnym riesenim by asi bolo najst spravnu mieru, rozvijat to kriticke myslenie a naucit sa sebakontrole, ale ako to uz zo zavislostami byva…
    btw pri praci sa mi celkom osvedcila chrome extension Facebook Nanny, kym nie su nove notifikacie nepusti na fb :) okrem sprav

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *