Citácie pod kontrolou

Jedna z najhorších vecí, aké si zo svojho študentského života pamätám bolo bifľovanie citačných noriem. Do dnešného dňa som sa ako-tak naučil iba jeden jediný spôsob (číslované odkazy) a aj ten iba v základne verzii – pre knihy. Ešteže žijeme v dobe internetu.

Existuje iks spôsobov ako citovať. V našich končinách sa používa najčastejšie norma ISO 690. No aj tá sa v detailoch líši. Do detailov radšej nezabieham, nechám to na odborníkov z katedry knižničnej a informačnej vedy. Nekonečné opisovanie poznámok o tom ako citovať pokladám v dnešnej dobe za úmyselné poškodzovanie duševného zdravia. Tak ako sme sa prepli s manuálneho počítania na kalkulačkové a vôbec nikomu sa to nezdá čudné, tak by bolo načase prepnúť sa na z hustenia citačných noriem na používanie citačných programov.

Žiaľ, napriek úspešnému absolvovaniu Diplomového seminára väčšina študentov nemá ani páru, že veľmi silný nástroj na správu citácií je priamo vo Worde. Od verzie 2007 dokáže Word vytvárať zoznam zdrojov, vkladať na potrebné miesta odkazy a na konci vygenerovať pekný zoznam literatúry. Microsoft nanešťastie zabudol práve na jemné odchýlky ISO 690, takže ak váš školiteľ veľmi bazíruje na tom, aby bolo všetko tip-top, zvoľte radšej iné riešenie. Už aj preto, že pri zadávaní zdrojov treba do Wordu všetky údaje zadávať ručne.

Správa citácií vo Worde

Oveľa viac sa mi osvedčil online generátor Citace.com. Nielenže vytvára citácie v správnom tvare, ale dokáže automaticky získať informácie o zdrojoch z internetu. Takže namiesto prácneho vypisovania údajov, ktoré často ani neviete (napr. mesto vydania nejakej zahraničnej knihy) stačí zadať ISBN a program si všetky údaje doplní sám. Podobne to funguje pri vedeckých článkoch, kde sa zase používa DOI – jedinečný identifikátor vedeckých článkov a štúdií.

Správa citácií pomocou Citace.com

Nevýhodou Citace.com je nutnosť robiť zoznam literatúry manuálne. Nejde len o copy-pastovanie citácií na koniec práce, ale najmä o manuálne prezeranie celej práce a hľadanie všetkých zdrojov, ktoré ste použili. No výhody stále ďaleko prevyšujú nedostatky. Každopádne existujú aj riešenia, ktoré zvládajú aj pekné citácie, aj správu zdrojov a generovanie zoznamu literatúry. Medzi najlepšie patrí Mendeley.

Mendeley - desktop app

Desktopová aplikácia rovnomennej internetovej služby zvláda hromadný import dát (napr. import citácií uložených na Citace.com), automatizované vkladanie nových zdrojov na báze DOI a samozrejme aj luxusnú správu zdrojov vo Worde. Na tento účel má vlastný plugin, ktorý neustále kontroluje údaje v databáze a údaje vo Worde. Takže ak zmeníte údaje o knihe v programe, automaticky sa to premietne aj do Wordu. Veľkou výhodou je, že okrem predvolených citačných šablón si môžete doinštalovať aj ďalšie, vrátane českých a slovenských. Takže sa nemusíte báť, že by vám to školiteľ alebo – ešte horšie – oponent spočítal.

Ku každému zdroju môžete navyše pridať súbor s pôvodným dokumentom (napr. PDF článku, alebo odfotený časť knihy). Tu však možno narazíte na limity služby. Mendeley funguje na báze freemium: 2 GB miesta na dokumenty máte zadarmo, za viac si priplatíte. Ak však oželiete vkladanie súborov, nehrozí, že by ste tie 2 GB počas štúdia vyčerpali. A ak náhodou áno, tých 5 EUR mesačne nikoho nezruinuje. Za luxus to stojí.


1 komentár pri “Citácie pod kontrolou

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *