Čo by o nás prezradil most Chucka Norrisa

Internetové hlasovanie o názve pre nový cyklomost , valcuje Chuck Norris. Za niekoľko hodín dostal Slovensko do zahraničných médií ľahšie, ako drahé kampane. Je to žiadúce?

Počas uplynulých desiatich – pätnástich rokov sa z neznámeho (na Slovensku) akčného hrdinu 70. rokov stala karikatúra akčného hrdinu a obľúbená téma vtipov. Dnes už vieme, že Chuck Norris zabil Mŕtve more, že dokáže vyčurať svoje meno aj do betónu a dokonca pozná poslednú číslicu Pí. Nie je žiadnym prekvapením, že sa našiel niekto, kto z recesie navrhol pomenovať nový bratislavský cyklo-most práve po ňom. Obrovský náskok, ktorý v hlasovaní získal ma veľmi potešil. Snáď predsa len nie sme národ patetických národovcov, ktorí všetko berú strašne vážne.

V tejto súvislosti som si spomenul na to, čo mi svojho času povedal môj kamarát a kolega z FMK Alex Plencner. Od EU vraj raz vyšla požiadavka aby európske národy sami seba parodovali nejakým prívlastkom. Dáni sa označili za opitých, Škóti za lakomých a Slováci… za pohostinných. Myslím, že to veľa hovorí o našej úzkoprsosti a o tom, že stále mám problém prijať samých seba takých aký sme. Len aby sme sa náhodou nezhovadili. Podľa mňa súvisí s nedostatkom sebavedomia. Dá sa to pochopiť, dá sa to vyargumentovať, ale škrie ma to. V tomto smere sú mi veľmi sympatickí Česi, ktorým sa takmer podarilo vyhlásiť geniálneho všeumelca a polyhistora Járu Cimrmana za najväčšieho Čecha všetkých čias.

Most Chucka Norrisa by bol skvelý. Bol by som omnoho radšej, keby svet Slovensko spájal s humorom, vtipom a recesiou, ako s Tatrami, haluškami a Jánošíkom. Aj pre mňa sú kultúrnym dedičstvom, ale necítim potrebu neustále sa motať v historických obrazoch spred iks rokov. Súčasné Slovensko je omnoho pestrejšie. Chcem veriť, že aj veselšie.

Napriek všetkému neverím, že sa takéhoto mosta dočkáme. Po prvé: diskusia čitateľov Nového času jasne ukazuje, že jednoduchým ľuďom a strednej generácii meno Chuck Norris nič nehovorí. Je to humor dvadsiatnikov-tridsiatnikov. Po druhé: Aj medzi nimi sa nájde veľa takých, ktorí tento typ humoru neznášajú.  A recesia nie je mainstream. Po tretie: Názvy mostov nemôžu byť pomenované podľa žijúcich osôb a musia nejako súvisieť s miestom, kde sa nachádzajú. Škoda.


3 komentáre pri “Čo by o nás prezradil most Chucka Norrisa

  1. pokial viem ja, tak podla zijucich osob nemozu byt pomenovane len ulice.. no taktiez aj ja pochybujem, ze sa most podari pomenovat po Chuckovi, zupan sa totiz v poslednych vyjadreniach zacal nenapadne vykrucat a starosta Devinskej je kategoricky proti ….ja osobne by som bol vsak rad za nazov Most Chucka Norrisa, reklama zadarmo, keby sa k tomu pripojila aj tradicia typu, ze kazdy kto navstivi most tam zanecha nejakym sposobom nejaky vtip Chucka Norrisa bolo by to velmi fajn

  2. Ja si myslím, že Most Chucka Norrisa je úplne geniálny názov! Slováci sú fakt príliš úzkoprsí a ako sa zdá, tak aj Rakúšania…Veď čo je na tom? Trocha zábavy a vtipu neuškodí, naopak, ukážeme svetu, že sa vieme zabávať a recesia nám nerobí problém. Súhlasím s 2. komentárom, to by bola reprezentácia Slovenska jak delo – a každý rok na deň odhalenia by sa konal festival vtipov o Chuckovi, alebo niečo podobné…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *