Digitálna demencia (recenzia)

Digitální demence - ilustračné foto

Vyrastá medzi nami generácia digitálnych dementov? Nemecký psychiater Manfred Spitzer je presvedčený, že áno. Tvrdí totiž, že digitálne technológie, ktorými je súčasný svet skrz-naskrz poprepájaný, majú okrem svojich prínosov veľmi negatívne vedľajšie účinky.


Vplyv technológií na ľudskú psychiku skúma Spitzer už dlho. Nazdáva sa, že súčasná spoločnosť má vážny problém. Tým že presúvame mozgovú aktivitu na počítače, mozog ochabuje. Kto sa necháva navigovať pomocou GPS, netrénuje znalosť miesta. Občas preto nevie, kde sa nachádza a chýba mu priestorová orientácia.

Google zase definitívne zmenil náš pohľad na získavanie informácií. S tisíckami odpovedí dostupných za zlomok sekundy zároveň rapídne klesla naša motivácia čokoľvek si zapamätať. No takýto spôsob fungovania znižuje možnosti duševnej práce offline, pretože dospelí ľudia sa učia hlavne tým, že pripájajú nové informácie k už existujúcim. Lenže týmto štýlom bude informácií v mozgu čoraz menej a nachádzať nové tak bude stále ťažšie.

Ak má Spitzer pravdu, počnúc generáciou Y každá ďalšia generácia v neskorej dospelosti výrazne pocíti, že ich mozog mal vlastne väčšiu časť života dovolenku. A nejde len o zlé sústredenie alebo roztržitosť. Bavíme sa urýchľovaní nástupu Altzeimerovej choroby, ktorej výskyt prudko stúpa.

Nanešťastie pre nás, Spitzerov hlas nie je hlasom štamgastu, náhodne anketovaného chodca, ani zatrpknutého dôchodcu. Je to hlas medzinárodne uznávaného vedca, ktorý si berie na pomoc najnovšie výsledky bádania odborníkov z celého sveta. Nemusí sa nám to páčiť. Môže sa nás to dokonca dotknúť, no bolo by chybou Spitzerov pohľad zľahčovať s tým, že je nemoderný, alebo ho prehliadať a tváriť sa, že problém neexistuje.

Verdikt je jasný: čím menej budeme digitálni tým lepšie. Spitzer si však uvedomuje, že zakazovaním by nič nedosiahol. Zrejme preto formuluje  záverečnú kapitolu s odporúčaniami miernejšie. Upriamuje pozornosť na to, čo väčšina ľudí podvedome cíti, ale rado si to znovu vypočuje od uznávaného odborníka: Treba sa čo najviac sústrediť a prítomnosť a reálny svet. Reálne priateľstvá a reálne zážitky prinášajú človeku oveľa väčšie uspokojenie ako zbierka vyhasnutých kontaktov a cudzie fotky.

Táto kniha je nesmierne podnetným čítaním, ktoré núti človeka prehodnotiť pohľad na to ak fungujeme a kam smerujeme. Výrazne vyčnieva nad mnohé iné štúdie o vplyve nových médií na spoločnosť. Má čo povedať akademikom, odborníkom a čo nebýva časté – aj bežným ľuďom.

Manfred Spitzer: Digitální demence (obal knihy)Tento článok je skrátenou verziou recenzie pre časopis Communication Today

Foto: Flickr / Dora dora 2


1 komentár pri “Digitálna demencia (recenzia)

  1. Prečítala som si túto knihu naozaj s veľkým záujmom a plne súhlasím s myšlienkami Spitzera. Naša budúca generácia bude mať veľké problémy a bude na nás, aby sme sa tomu snažili zabrániť. Tešíme sa tomu ako napredujú digitálne technológie a neuvedomujeme si, že si pílime náš konár pod sebou. Odporúčam prečítať!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *