Dve tretiny žiakov používajú svoj smartphone aj na hodinách

Teenagerky s mobilom

Dominika Vrabliková, jedna z mojich diplomantiek, začiatkom roka skúmala čo robia teenageri so svojimi smartphonmi v škole. Ukazuje sa, že až dve tretiny z nich ho používajú aj priamo na hodinách. Pozrite sa ako.

Keďže výskum bol zameraný len na smartphony, asi nikoho neprekvapí, že väčšina žiakov (75 %) má vo svojom smartphone internet. Bez internetu dáva tento prístroj tak polovičný, ak nie štvrtinový výkon. Mať vo vrecku malý počítač je však niečo úplne iné ako mať vo vrecku zariadenie na telefonovanie. Odrazu je toľko vecí, kde sa dá využiť. Nečudo, že takmer polovica žiakov (45 %) využíva svoj mobil viac ako pred rokom.

Notorickí textovači

Keďže mobil je v prvom rade komunikačný nástroj, medzi najčastejšie činnosti patrí posielanie správ všetkého druhu. Priemerne ich pošlú za deň viac ako 50 – zhruba rovnako ako americkí teenageri. V skutočnosti najčastejšie žiaci posielajú max. 10 správ. Za vysokým priemerom treba hľadať predovšetkým notorických textovačov, ktorým dal mobilný internet krídla. SMSky sa im písať nechcelo, ale cez chat a emaily vedia odoslať cez 200 správ denne. BTW, Výrazný vzostup písanej komunikácie si všímajú aj americké a britské výskumy. Hodinové trkotanie cez telefón s kamoškami je zjavne minulosťou. Rastie generácia, ktorá preferuje písanie.

Najčastejšie hrajú chatujú a hrajú hry

Keďže mobil je vec osobnej potreby, väčšina teenagerov ho nosí so sebou aj do školy. A až dve tretiny z nich ho využívajú aj počas hodín.  Okrem chatovania je veľmi populárne aj hranie hier, ale googlenie učiva a odpisovanie. Reakcie škôl na tento trend sú rôzne. Kuriózne nariadenie platí napríklad vo Filadelfii, kde žiakom zakázali nosiť do školy čižmy, ktoré boli vďačnou skrýšou na mobily.

Bratislava aj hladové doliny

Zdajú sa vám tieto čísla úprehnané? Pokiaľ ide o technológie a rôzne kultúrne návyky, Bratislava je oproti zvyšku Slovenska často úplne iný vesmír.  Tak aby bolo jasné: bratislavskí žiaci boli v tomto výskume v menšine. Väčšina respondentov pochádzala z menších miest po celom Slovensku:

  • Gymnázium v Stropkove
  • ZŠ Konštantínova v Stropkove
  • Súkromná ZŠ a gymnázium Futurum v Trenčíne
  • Súkromná ZŠ a gymnázium Futurum v Košiciach
  • SOŠ polygrafická v Bratislave
  • ZŠ v Hlohovci
  • ZŠ v Krupine
  • SPŠ v Poprade
  • SOŠ Gemerská v Košiciach
  • SOŠ Partizánska v Michalovciach

Update 3. 11. 21:30: S odstupom času som si uvedomil, že pôvodný nadpis „Každý štvrtý žiak na hodinách chatuje alebo hrá hry“ bol nepravdivý a zavádzajúci, preto som ho vymenil

Infografika: Teenageri a smratphony v školách


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *