Facebook vstupuje do blogsféry. Prichádza s komentármi

Facebook sa nedávno vytasil s novým pluginom – komentármi. Stačí sa prihlásiť so svojimi údajmi z Facebooku a môžete komentovať. Jednoduché, elegantné. Nie je to však len o novej službe. Facebook týmto krokom mení vnímanie sociálnych médií a posilňuje nastupujúci trend virtuálneho pracovného priestoru.

Ďalšia vychytávka pre externé weby má už tradične jednoduchú implementáciu. Stačí vložiť kód na príslušné miesto v dokumente a je to. Takéto riešenie prináša blogerom dve veľké výhody, ktoré im bežný plugin do CMS len tak ľahko neprinesie. V prvom rade je to riešenie ochrany proti spamu bez nutnosti opisovať kódy, registrovať sa, alebo čakať na schválenie administrátorom. Stačí mať účet na najväčšej sociálnej sieti a užívateľ sa nemusí ničím zdržiavať. Druhým benefitom je výrazná podpora čítanosti blogu tým, že plugin automaticky zaznamená aktivitu užívateľa ako status v jeho profile, čím článok posunie medzi ľudí, na ktorých bloger, za normálnych okolností nemá dosah. Pravda, užívateľ môže odškrtnúť, že nechce túto aktivitu zaznamenať, ale na rovinu – koľko ľudí odškrtáva pri registrácii, že nechce dostávať newsletter?!

Podobne, ako tlačidlo Like, aj komentovanie má väčší význam, než by sa zdalo na prvý pohľad. Nielenže ním Facebook otvorene vstupuje do blogsféry, ale ju aj spoluvytvára. Lajkovanie a zoznamy fanúšikov sú v porovnaní s tým iba dekoráciou obsahu. Navyše, každý užívateľ, ktorý začne používať komentáre mu de facto (opätovne) vyjadrí dôveru. Tým, že sa spoľahne na jeho antispamové mechanizmy, ale aj trvácnosť spoločnosti do takej miery, že mu zverí obsah svojho webu. Aj keď u istej skupiny ľudí bude prevládať obava zo prípadnej straty komentárov, keď si niekto o dva roky povie, že starý systém bol predsa len lepší, väčšina rýchlo uzná Facebook za dostatočne seriózneho. Pritom posledný rok čelí Facebook intenzívnej kritike z viacerých strán kvôli neustálym zmenám v pravidiel hry.

Rozširovanie vplyvu Facebooku má však ešte jednu rovinu. Vlastným systémom komentárov internetový gigant potvrdil trend, ktorý je badateľný čoraz častejšie – využívanie online služieb ako definitívneho riešenia. Hovorím o Google dokumentoch, PassPack-u, Picase, Flickri, S3 a mnohých ďalších službách, ktorých je každým dňom viac a viac. Zverujeme im svoje údaje (nielen osobné) využívajúc výhody, ktoré z toho vyplývajú. S komentármi od Facebooku a jeho vplyvom na súčasnú spoločnosť je budúcnosť zase o (riadny) kus viac prítomnosťou. Ktovie čo by na to povedal McLuhan?!


5 komentárov pri “Facebook vstupuje do blogsféry. Prichádza s komentármi

 1. Zaujimava myslienka – tiez si vsimam tento trend, no nepovazujem ho za najvhodnejsi. FB trpi pomerne casto vypadkami a ak si blog zaklada na komentaroch tak taketo riesenie je nedostatocne. Za vhodne nepovazujem ani mat dva komentovacie systemy – unika interaktivita medzi komentujicimi kedze pisu do dvoch roznych „policok“.

  Vela blogovacich systemov ma plugin na prihlasenie sa ku komentarom cez Facebook login. Tuto cestu povazujem za najschodnejsiu a osobne ju tiez pouzivam. Cize da sa komantovat klasickym sposobom a aj cez Facebook (s polickom publikovat komentar aj na FB).

  Pre mna ako blogera maju FB komentare vela nevyhod: vela zamestanavtelov FB blokuje, neindexuje ich Google a nie kazdy je na FB. Nesleduju mi trackback-y na posty, graficky su absolutne neohybatelne (neviem ich cislovat, zvyraznit autora, implementovat Reply).

  Este by somm podotkol, ze FB komentare niesu jednoducho generovane ako Like tlacidla. Ide o aplikacie s vlastnym ID.

 2. Neviem kde som cital ze FB chce spojit do svojho systemu moznost prihlasenia cez google alebo twitter co by bolo fajn. Ja som dilemu komentarov riesil pred par dnami a vela ludi mi hovorila ze je istejsie zostat pri povodnom.

  Mam podobny nazor ako alian :)

 3. Facebook plugin na komentare nepotrebuje, aby si bol prihlaseny alebo mal ucet na Facebooku – vid blog.tedxbratislava.sk, kde mozes komentovat cez Facebook plugin aj ked nie si na Facebooku.

 4. Fúha… už dávno som mal dilemu, hlavne teraz, čo je pridanie komentárov na blog jednoduchšie, ale neviem sa stále rozhodnúť :)
  Z niektorého hladiska je to fajn, ale na druhej strane má to aj dosť veľa nevýhod! Hm. Sám som zvedavý, čo nakoniec uprednostním.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *