Goo.gl pre TweetDeck

Skracovanie URL v réžii internetového giganta má názov Goo.gl. Existuje už vyše roka a pýši sa rekordne krátkou dobou presmerovania na cieľovú stárnku. Podľa servera TechieBuzz je to najrýchlejšia služba na skracovanie URL, aká je v súčasnosti dostupná.

Okrem rýchlosti zaujme Goo.gl aj podrobnými štatistikami. Veľmi prehľadne zobrazuje nielen zdroje návštev, ale aj zastúpenie prehliadačov, no najmä monitorovanie časov kliknutí. Pohybom kolieska myši môžete roztiahnuť časovú os tak, že vidno nielen dni, ale aj hodiny. Nie div, že ma veľmi lákalo túto službu vyslúšať.

Problém je, že až donedávna neexistovalo žiadne oficiálne API, takže integrácia Goo.gl do rôznych klientoch, vrátane obľúbeného TweetDecku, bola prakticky nulová. Po mnohých pokusoch sa mi nakoniec podarilo na oficiálnej stránke TweetDecku nájsť riešenie. Na nahradenie predvoleného Bit.ly v TweetDecku stačí otvoriť nastavenia, v časti Services nastaviť ako skracovač voľbu Other a do poľa URL uviesť https://tdutils.appspot.com/shorten/googl?longUrl=%@ . Nie je to síce celkom kóšer, ale funguje to.

Akokoľvek, najnovšie správy o dianí okolo vývoja Goo.gl naznačujú, že už čoskoro by sa mohli veci zmeniť. V januári 2011 totiž vývojári konečne zverejnili oficiálne API, čo umožní vývojárom integrovať službu do svojich aplikácií. Je zrejme len otázka času, kedy Goo.gl pribudne do zoznamu skracovacích služieb v TweetDeck .

Skracovanie URL funguje na internete už od roku 2002, keď začala fungovať služba TinyURL. Cieľom skracovanie je zredukovať počet znakov s cieľom ušetriť drahocenné miesto. Veľkú popularitu si preto skracovacie služby získali s nástupom mikroblogov, kde sa dĺžka správ pohybuje okolo 140 znakov.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *