Photoshop je tu už 20 rokov

Po prvýkrat som si s ním začal vo verzii 3.0. Bavilo ma sledovať, ako sa každá transformácia objektu odklepla animovaným kurzorom v tvare dražobného kladivka. V tom čase mal už Phostohop v oblasti DTP a pre-pressu svoje meno. V týchto dňoch oslavuje najpopulárnejší program na úpravu bitmapovej grafiky svoje dvadsiate narodeniny. Naozaj je to už toľko rokov? Je.

Príbeh legendy začal v roku 1987, keď mladý doktorand Thomas Knoll vyrobil podprogram na prevod čiernobieleho obrázku do odtieňov šedej. Motivovaný prvým úspechom postupne naprogramoval niekoľko ďalších podobných efektov. Keď to videl jeho brat John, mimochodom, v tom čase vytváral efekty pre post-produkčnú spoločnosť Internation Light and Magic, poradil mu, nech vytvorí špeciálny program na digitálnu úpravu obrazu. Slovo dalo slovo a o pol roka bol na svete prvý predchodca Photoshopu. Firma Barneyscan kúpila od bratov Knollovcov 200 licencií, ktoré pridávala ako doplnok ku svojim skenerom. Neskoršie pokusy nadviazať spoluprácu s firmou Aldus skončili neúspešne. Áno, s TÝM Aldusom, ktorý stál za prvým PageMakerom. Ktovie aký by bol jeho osud, keby sa v kľúčovom momente firma rozhodla inak. Iróniou je, že o niekoľko rokov neskôr, v septembri 1994, kúpila Aldus i s Page Maker-om spoločnosť Adobe. Vráťme sa však k Phostoshopu.

ps107-mac2.jpg

Verzia 1.0 bola uvoľnená do predaja vo februári 1990. Už vtedy bola postavená na koncepte plug-inov, efektov, ktoré sú de facto nezávislé na zvyšku programu. Tento koncept mnohí spočiatku ozančovali ako príliš zložitý, no práve vďaka nemu je Phostoshop dodnes neuveriteľne variabilný. Rôzne firmy produkujú množstvo viac či menej vydarených rozšírení, od nástrojov na orezanie obrázku až po nástroje na výrobu dobových fotografií doslova na pár kliknutí. Prvý Phostoshop bol určený výhradne pre počítače Apple Macintosh. Na Windows sa Photoshop dostal až vo verzii 2.5. (1992). Na stabilný chod vyžadoval celé 4 MB operačnej pamäte.

Phostoshop 3.0 priniesol jednu zásadnú novinku – vrstvy. Možnosť skladať výsledný obraz ako fólie na Meotere znamenala revolúciu v digitálnej úprave obrazu.  Podobne revolučnou novinkou bol aj nástroj na vkladanie textu, ktorý sa dal spätne upravovať, vo verzii 5.0 (1998). Dovtedy sa totiž každý text po dopísaní zmenil na obrázok a keď ste v ňom neskôr našli preklep, museli ste ho vyrábať nanovo. Keď si spomeniem, koľko času a energie som ušetril prechodom na v túto verziu… Verzia 5.0 mala aj svoju sub-verziu 5.5. Zaujímavá je preto, že reflektovala vtedajšiu dobu a prišla s vytúžený nástrojom na export do internetových formátov – jpg, png a gif. Treba obrázku nastaviť kvalitu 65 alebo 80? Koľko bude mať obrázok po exporte kilobytov? A nebolo by lepšie použiť namiesto JPG GIF? S funkciou Save for Web to bolo odrazu  úplne jednoduché.

ps-3.png

Je pochopiteľné, že každá nová verzia prináša stále nové a nové vlastnosti, niektoré užitočnejšie, iné menej a niektoré využijú aj profesionáli iba raz za čas. Kuriózna funkcia sa objavila v roku 2003 vo verzii CS. Od tejto verzie vám Phostoshop neumožní otvoriť súbor s naskenovanou bankovkou. Pravda, týka sa to iba vybraných mien. Hoci sám som túto ochranu nikdy neskúšal som si takmer istý, že naskenovanú stokorunáčku vo Photoshope bez problémov otvoríte a upravíte.

S rastúcim počtom verzií  a funkcií si už nejaký rok kladiem otázku, aké percento z nich grafik skutočne využije a aké percento tvoria len drobnosti naprogramované iba s cieľom vydať novú verziu za každú cenu. Môj kamarát, hradológ a grafik Miro Slámka sa zastavil na dávno zastaranej sedmičke. Vraj mu to na to, čo potrebuje urobiť stačí. Verím tomu, hoci sám používam CS2. Pohľad na domáce úlohy mojich študentov vyrobené v rôznych verziách (zväčša CS – CS4) mi ani náhodou nedovolí zabudnúť, že grafika robí grafikom prax a zručnosť, nie verzia programu. Teším sa však, že im to ide s každým zadaním lepšie a lepšie.

V roku 1990 obsahovala štartovacia obrazovka programu mená iba štyroch programátorov: Thomas Knoll, John Knoll, Steve Guttman, Russell Brown. Dnes sa na ňu dostanú len VIP. Po dvadsiatich rokoch je Thomas Knoll, jediný z pôvodného tímu, stále medzi nimi.

ps-toolbars.png

Výber dôležitých vlastností Photoshopu

  • 1990 1.0 princíp pluginov
  • 1994 3.0 vrstvy
  • 1998 5.0 história nástroj na tvorbu editovateľného textu
  • 1999 5.5 funkcia na ukladanie do internetových graf. formátov
  • 2000 6.0 vektorové tvary
  • 2003 CS ochrana proti falšovaniu bankoviek, zoskupovanie vrstiev
  • 2005 CS3 úplne nový interface

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *