Prvý denník vydávaný iba pre tablety to zabalil

Denník The Daily končí

Ambiciózny projekt Rupperta Murdocha vydávať denník iba pre tablety začal vychádzať 2. februára 2011. Po 22 mesiacoch končí. Prišiel na trh príliš skoro?

Americký denník The Daily bol navrhnutý tak, aby využíval nové možnosti tabletov. Pôvodne bol určený iba pre iPad, no časom vznikla aj verzia pre Android. Krása The Daily bola v tom, že kombinoval efektné užívateľské rozhranie tabletov s možnosťami webu a mobilných aplikácií. Interaktívne mapy a tabuľky, animované grafy, efektné galérie a samozrejme hypertext.

Od začiatku bolo jasné, že pôjde o veľmi drahý experiment, no Murdoch veril, že si dokáže nájsť svojich čitateľov. Smola. V októbri 2011 mal The Daily iba 80 000 predplatiteľov a už pri prvom výročí (2. 2. 2012) videla vo vzduchu otázka ako ďalej. 54 miliónov Američanov ho síce čítalo (a teda kúpilo) aspoň raz mesačne, no občasní čitatelia denník nezachránia. Potrebuje stabilnú čitateľskú základňu, ktorá si ho bude kupovať denne.

Ťažko povedať, či bol problém v redakčnom vedení, alebo v slabej penetrácii tabletov. Teda, nie že by bolo tabletov ako takých málo. Otázka stojí skôr tak, či bol počet majiteľov dostatočne veľký, aby percento ľudí ochotných za takýto denník platiť bolo aspoň 500 000 (USA majú 350 mil. obyvateľov). Napokon, trvalo asi desať rokov, kým sme si zvykli sledovať spravodajstvo online. Myslím všetci – nielen geekovia a študenti.

Ako som písal už skôr v jednej štúdii, teraz bude prvoradé hľadať trvalo udržateľný koncept. Taký, ktorý by bol pri primerane vyšších nákladoch produkovať primerane atraktívny obsah a následne aj primeraný zisk. Myslím, že ešte pár vydavateľov si na tom vyláme zuby, ale to je normálne. Veď aj Guttenbergove Biblie stáli 30 zlatých, čiže trojročný plat remeselníka, kým technológia na tlač kníh zlacnela. Murdoch si za The Daily zaslúži náš rešpekt. Bez ľudí ochotných riskovať – bez ohľadu na motiváciu – by sme  dodnes rozkladali oheň drievkami.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *