Stripy na webe zapadajú prachom

Neviem ako vám, ale mne pri výraze „stripový komiks“ ako prvý napadne Dilbert. Hneď po ňom Calvin And Hobbes (sry Garfield). Takéto asociácie však môžu byť onedlho minulosťou.

Stripový komiks je novinová klasika. A možno aj popkultúrna. Vznikol aby odľahčil novinový obsah. Je krátky, nekonfliktný a zrozumiteľný pre každého – nielen pre fanúšikov komiksu. Dokonca si ho prečítate aj vtedy, keď vás nijako zvlášť nepriťahuje – štyri okienka dáte za pár sekúnd. Je to aj môj prípad. Pravdu povediac, ani Dilbert, ani malý Calvin so svojim tigrom ma nikdy nejako nebrali. Oveľa viac som obľuboval Jožinka, ktorého som ako chlapec čítal v babkiných starých Roháčoch. Neskôr to boli Bill a Mary, na vysokej Hana a Hana.

Jožinko - dieťa svojich rodičov

bill-mary-komiks

Hana a Hana - ukážka

Jednako si pri stripových komiksoch spomeniem práve na Dilberta. Môžu za to noviny, kde je stále na očiach. Veľmi ma preto zarazilo, keď minule moji študenti o Dilbertovi ani Calvinovi a Hobbesovi nemali ani páru. Aby som vysvetlil čo je stripový komiks, musel som spomenúť memy. Mimochodom, v tejto podobe sa im hovorí rage komiks.

Rage komiks

Je zaujímavé sledovať, ako sa niekdajšie samozrejmosti – myslím všeobecne – postupne dostávajú mimo centra našej pozornosti. V offline svete sú fajn, ale na webe to už akosi nie je ono. Internetová popkultúra má svoje vlastné formáty a vlastný humor: animované gify, powerpointové prezentácie, memy, videá… Takže milí Dilbert, Hany, Jožinko či Snoopie zmierte sa s tým – čaká vás osud gramoplatní.

Hana a Hana

Btw: 25 najlepších stripov všetkých čias


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *