Typografia podľa Google

Služba má názov Google Font Directory a jej cieľom je rozšíriť možnosti webovej typografie pri zachovaní maximálnej možnej miery prístupnosti a použiteľnosti webu. Časť riešení webovej typografickej mizérie totiž fungovala na princípe nahrádzania textu obrázkom, čo nie je v súlade s požiadavkami na sémantiku a použiteľnosť webu. Taktiež nevyžaduje žiadne doplnkové pluginy typu Flash.

Riešenia na sto spôsobov

Podstatou problému tkvie v tom, že internetový prehliadač dokáže zobraziť iba font, ktorý je na danom počítači nainštalovaný. Ak ho nenájde, zobrazí text v predvolenom, čo je vo Windows Times New Roman. Webdizajnéri si na to už zvykli, je to feature, nie bug. Jednako sa z času na čas sa objaví niekto, kto ponúkne nejaké  riešenie. V posledných rokoch sa veľkej obľube teší napríklad metóda sIFR. Funguje na báze nahradzovania textu flashom. Z ďalších spomeniem Cufón, Facelift Image Replacement (FLIR), Typeface, Scalable Inline Image Replacement (SIIR) či Dynamic Text Replacement (DTR). Niektoré z nich fungujú na princípe automaticky generovaných obrázkov, iné berú na pomoc Javascript alebo Flash.

Za všetkým hľadaj Microsoft

Google vlastne oprášil koncept, s ktorým svojho času prišiel Microsoft. Jeho metóda Web Embedding Fonts Tool (WEFT) pracuje na princípe načítania súboru s fontom spolu s webstránkou, podobne ako sa načítavajú javacsripty či kaskádové štýly. Užívateľ si stihane jednoduchú utilitu a pomocou nej skonvertuje font vo formáte TTF (True Type Font) do formátu EOT (Embedded Open Type). Výsledný súbor nahrá na server a do dokumentu vložil príslušný link. Z nejakého dôvodu sa však tento systém príliš nepresadil, užívatelia dali prednosť iným riešeniam.  Na rozdiel od Microsoftu to Google zariadil tak, aby užívateľ nemusel sťahovať žiadne utility a generovať žiadne doplnkové súbory. Na svoj server umiestnil 18 fontov, kde sú kedykoľvek k dispozícii. Väčšinou ide o rôzne antikvy a grotesky, poteší však aj niekoľko skriptov – mňa najmä Lobster. Všetky sú licencované niektorou z otvorených licencií (najčastejšie SIL Open Font License), čiže ich použitie je bezplatné.

Banálne jednoduché

Nemusíte vedieť PHP, rozumieť Flashu, ani ovládať Implementácia týchto fontov je zarážajúco jednoduchá.  Stačí vložiť do svojho webu odkaz na príslušný font. Nájdete ho uvedený pri každom z nich, spolu s tabuľkou znakov a zoznamom dostupných rezov (bold, italic…).

<link href=‘ http://fonts.googleapis.com/css?family=Cantarell‚ rel=’stylesheet‘ type=’text/css‘>

Štýlovanie vybraných prvkov je úplne normálne – žiadne špecifické kombinácie selektorov – vyplníte atribút font-family a je to. Funguje to vo všetkých prehliadačoch, dokonca aj v Internet Exploreri 6.

h1 { font-family: ‚Cantarell‚, arial, serif; }

Pre a proti

Rozširovanie webovej typografie so sebou  prináša aj určité riziká. sIFR je závislý na Flashi a Javascripte, väčšina ostatných metód zase robí z textu obrázky, čo znemožňuje vytvorenie sémanticky korektného dokumentu a znižuje prístupnosť webu. Google tieto nedostatky odstraňuje, no aj jemu jesto čo vytknúť. V prvom rade obmedzenú ponuku fontov. Či ich niekedy bude viac ako osemnásť možno len hádať. Druhou nevýhodou je nižšia kvalita zobrazeného fontu. Zvyknutí na perfektne hladké kontúry, dokonca aj vo Photoshope, musíme rátať s tým, že oblúky budú o čosi zubatejšie, než by sme čakali. Navyše pri načítaní webu trvá cca sekundu, než sa priložený font načíta. Napriek všetkému túto iniciatívu vítam. Aj keď Google Font Directory zrejme nespôsobí žiadnu typografickú revolúciu, s nulovými nárokmi na implementáciu i štylovanie je jeho prínos nesporný.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *