Ukrajinská revolúcia vs. slovenskí biskupi

Nepokoje na Ukraine (2014). Foto: Vlad Sodel/Reuters

V čase, keď sa susedný štát zmieta v dráme pri ktorej padajú ľudské životy (19. 2. už 25 mŕtvych) a ktorú s napätím sleduje celá Európa, vypustí tlačová kancelária KBS úplne irelevantný tweet o odovzdávaní ceny Fra Angelica. Schopnosť biskupov citlivo reagovať na aktuálne témy je jednoducho kúzelná.


Nie že by si umelci za svoj celoživotný prínos nezaslúžili trochu pozornosti. Alebo že by nebol čas na šírenie pozitívnych správ. Ale trochu solidarity, ľudského tepla a modlitieb by nezaškodilo. Myslím, že tento tweet je výstižnou karikatúrou skostnatenej slovenskej katolíckej hierarchie. Posolstvo pápeža Františka o blízkosti ľuďom, láske a jednoduchosti im, žiaľ, úspešne uniká.

Doplnené 19. 2. 14:45:  Samozrejme, že kvôli Ukrajinským nepokojom neprestane pulzovať život, nezrušíme kvôli tomu Olympiádu, ani nič podobné. Od morálnej autority akou chce (chce?) cirkev byť by som čakal, že sa v týchto dňoch dokáže jasne postaviť na stranu ľudskosti a vyjadriť morálnu podporu susednému národu. Informovať o odovzdávaní nejakej ceny je samozrejme úplne legitímna vec, ale to nebráni tomu, aby napr. biskupi vyzvali veriacich na modlitby za upokojenie situácie, alebo za obete nepokojov. Takáto tlačová správa (alebo pastiersky list) by asi zaujala viac ako nejaká cena, ktorá sa odovzdáva už iks rokov. A myslím, že by to aj viac zodpovedalo kresťanskej filozofii. Podobne ako príbeh o milosrdnom samaritánovi (Lk 10, 30 – 37).

BTW: Social Media in Tragedies: What To Do When Tragedy Strikes

Doplnené 20. 2.: Arcibiskupi Stanislav Zvolenský a Bernard Bober vyzývajú veriacich na  modlitby za upokojenie situácie na Ukrajine

Svet tweetuje o nepokojoch na Ukraine

Foto: Vlad Sodel/Reuters


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *