Uvedenie Joomly 1.6 pripomína čakanie na Godota

Pred niekoľkými dňami uvoľnili vývojári novú verziu Drupalu. Je to už siedma generácia populárneho CMS. WordPress, vydal očakávanú verziu 3 ešte začiatkom leta a každým dňom očakávame jeho prvú významnejšiu aktualizáciu (3.1). Len novej verzie Joomly sa nie a nie dočkať. Vraj to má byť 10. 1. 2010, ale popravde – záleží na tom?

Joomla vznikla v septembri 2005. Pre nezhody ohľadne hodnôt open-source sa časť vývojárov vtedy populárneho Mamba odčlenila od spoločnosti Miro, ktorá Mambo zastrešovala a začala pracovať na novom projekte. Prvá verzia Joomly bola vlastne klonom Mamba 4.5.2. Postupne prichádzali menšie aktualizácie, no súčasne sa pracovalo na novej generácii Joomly 1.5. Počas prvého roka zaznamenala 2,5 milióna stiahnutí, čo nemalo obdobu. Bola omnoho prívetivejšia než väčšina vtedajších CMS a úžasne variabilná. Množstvu doplnkov dovoľovalo vytvoriť prakticky akýkoľvek web. Dnes populárny WordPress bol v tom čase iba blogérsky systém a tak jej v tejto triede CMS mohol konkurovať azda len Drupal. Ten je však pre začiatočníka omnoho náročnejší. Nie div, že sa Joomla veľmi rýchlo stala jedným z najpopulárnejších CMS vôbec. Keď sa užívatelia v januári 2008 po dva a pol roku konečne dočkali vytúženej verzie 1.5, ich radosť nepoznala hraníc. Joomla zažívala svoj zlatý vek.

Drupalisti a joomlisti sa už roky pravidelne doťahujú, ktorý z týchto dvoch systémov je lepší. Joomlisti vyčítajú Drupalu náročnosť zvládnutia jeho ovládania, drupalisti im to vracajú a poukazujú na prehnanú robustnosť Joomly a kvalitu generovaného kódu. V skutočnosti je toho trochu viac, ale to je vedľajšie. Faktom je, že Joomla má už niekoľko rokov veľký problém s efektivitou práce vývojárskeho tímu. Opakované nekonečné čakanie na niektoré dôležité vylepšenia ju pripravilo nielen o priaznivcov, ale aj o dobré meno. Druhú beta verziu ešte človek eviduje, pätnásta je mu ukradnutá. Časť komunity prešla k Drupalu, no najmä k Word Pressu, ktorý v poslednej dobe vážne ašpiruje na zaradenie medzi plnohodnotné CMS. Pár hodín pred možným uvoľnením verzie 1.6 je mi úplne fuk, aké novinky prinesie. Už nejaký čas je u mňa out.


2 komentáre pri “Uvedenie Joomly 1.6 pripomína čakanie na Godota

  1. Mohol si aspoň naznačiť, v čom vidíš jej výhody oproti iným CMS

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *