V rámci možností smerujem k minimalizmu

V novembri ma Alianov článok namotal na minimalizmus. Kúpil som si Zen a hotovo a pokúsil som sa nasadiť ho do života. Po takmer pol roku je čas pozrieť sa, čo sa zmenilo.

Obálka: Zen a hotovoPre minimalizmus som sa nadchol veľmi ľahko. Jednak preto, že ja sa vo všeobecnosti nadchnem pre veci veľmi ľahko, ale najmä preto, že Babauta hovorí o riešení problému, ktorý sa ma bytostne dotýka. A súdiac podľa množstva nabudených tweetov v mojom okolí plno, nie som sám.

Zen a hotovo sa číta veľmi ľahko a rýchlo. Lenže pochopenie posolstva minimalizmu a ZTD je brnkačka v porovnaní s jeho nasadením do skutočného života. Úmyslene som si ju čítal pomaly, každý mesiac jednu kapitolu, a snažil som sa sústrediť len na jednu vec.  Fungovalo to. Naučil som sa zapisvoať si úlohy, prioritizovať, redukovať. Stále mám však veľké rezervy, najmä robiť veci, do ktorých sa mi nechce.

S odstupom času sa na Zen a hotovo dívam triezvejšie. Dala by sa zhrnúť do niekoľkých strán. Niektoré kroky mi pripadajú nasilu odčlenené, len aby toho bolo viac – napr. Zhromažďovanie a Triedenie. Ale to sú detaily. Pre mňa je najdôležitejšie, že mi ukázala alternatívu ku GTD, ktoré som po polročnom skúšaní vzdal ako príliš komplikované. ZTD mi vyhovuje viac.

Extatický záver o tom, ako mi ZTD zmenil život vynechám. Nebola by to pravda. Vždy som mal preplnený program a mám ho aj teraz. Redukujem síce úlohy, no ich miesto zapĺňajú nové, o ktorých by som inak ani neuvažoval. Ortodoxný minimalista by nado mnou asi len krútil hlavou: ,Ten sa nepoučí.‘ Zrejme je to vec povahy. Ale je dobré poznať postup, ako s tým sa môžem deň za dňom bojovať. Dík, Leo.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *