Všade samý portál

Patrím ku generácii, ktorá sa s internetom zoznamovala v druhej polovici deväťdesiatych rokov. Keď ste v tom čase otvorili internetový prehliadač, automaticky sa načítalo Yahoo, prípadne AOL či MSN. V našich končinách to býval Zoznam, alebo jeho česká predloha Seznam. Hlavným dôvodom ich masovej popularity boli ich katalógy odkazov na iné weby, prehľadne organizované podľa oblastí záujmu. Množstvo dnes populárnych webov ešte neexistovalo, prinajlepšom práve vznikali.

Yahoo! v roku 1996Niet sa čo čudovať, že katalógy sa v prehliadačoch usídlili veľmi rýchlo a na veľmi dlho. Na pomenovanie tohto typu web stránok sa medzi užívateľmi rýchlo udomácnil výraz portál. Je to odvodené od latinského porta, čo znamená brána, vchod, prípadne aj východ. Pre moju generáciu bolo Yahoo a spol. skutočným vstupným bodom do internetu. Časom sa význam slova portál mierne posunul. Silná konkurencia nútila katalógy k neustálemu zlepšovaniu služieb. Zvyčajne to robili dvoma spôsobmi: zlepšovaním vyhľadávania a rozširovaním portfólia služieb. Ku katalógu rýchlo pribudli správy, e-mail zadarmo, informácie o počasí či možnosť elektronického nakupovania. Prirodzeným vývojom sa portál stál termínom na označenie všeobecne relevantnej web stránky širokospektrálneho zamerania, v ktorom katalóg a vyhľadávanie hrali čoraz menšiu úlohu. A propos, práve táto transformácia je dôvodom prečo Ivo Lukačovič (zakladateľ Seznamu) svojho času označil Yahoo a spol. termínom mediálne spoločnosti – súčasné portály podľa neho fungujú ako distribučné kanály mediálnych obsahov: obrázkov, správ, videa.

Postupným prenikaním slova portál hlbšie a hlbšie do aktívnej slovnej zásoby širokých más sme už nejaký čas svedkami jeho nadužívania. Dôvodov je viacero. Za hlavné považujem účelové prikrášľovanie a následné bezmyšlienkovité opakovanie. Kedykoľvek chce niekto vyzdvihnúť význam webu (na ktorom veľmi často nejakým spôsobom participuje), označí ho za portál – neformálne, ale aj formálne. Web nemá ten správny cveng. Ako na bežiacom páse vznikajú stále nové a nové  „portály“, ktoré s pôvodným významom tohoto slova nemajú nič spoločného: portál vysokých škôl, portál o odpadoch, portál o energiách, portál verejnej správy, portál pre knihovníkov, portál o európskej únii, kresťanský portál, portál o drogách či portál o lesoch. V Českej republike majú dokonca portál o portáloch(!). Nepríjemným dôsledkom nadužívania slova portál je devalvácia jeho hodnoty a nepriamo aj hodnoty značky. Pri jeho dnešnej frekvencii je mi úplne ukradnuté, že do rodiny pribudol o portál pre neziskový sektor. „Osemsto šesťdesiaty tretí“ portál naozaj nemám náladu skúmať.


2 komentáre pri “Všade samý portál

  1. Dobre, ze si ho skumat nezacal. Vyzera podobne, ako tie z konca devatdesiatych rokov – snaha napchat co najviac informacii na titulku. Nechyba „ticker-style“ vypisovanie aktualit. Ech.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *